ČO JE TO ENDOMETRIÓZA?

Pridané: 25.01.2020

Každý mesiac majú ženy počas menštruačného cyklu rôzne príznaky. Od bolesti brucha a dolnej časti chrbta až po bolesti hlavy, vyrážky a nadúvanie. Áno, menštruácia môže byť niekedy nepríjemná. Každý, kto sa musí zaoberať PMS, to veľmi dobre vie. Ak však máte také bolesti, že nemôžete vstať z postele, máte silnú menštruáciu a všetko bolí oveľa viac, ako by malo, môže to byť príznakom endometriózy.

Čo znamená endometrióza pre tých, ktorí ju majú?

Endometrióza nastáva, keď výstelka maternice prerastá mimo maternice. Je to vtedy, keď endometriálne tkanivo (ktoré tvorí výstelku vašej maternice), rastie v oblastiach vášho tela, kde by nemalo (vaječníky, vajcovody, mimo maternice, krčok maternice, črevá, močový mechúr, vagína alebo konečník). 

Endometrióza môže byť veľmi bolestivá a može viesť k neplodnosti, chirurgickému zákroku a neznesiteľnej skúsenosti počas menštruácie. Aj keď endometrióza môže viesť k problémom s plodnosťou, mnohé ženy s endometriózou stále majú deti bez problémov.

Endometriózou je postihnutá v priemere 1 z 10 žien, ktoré menštruujú. Nanešťastie je endometrióza často nesprávne diagnostikovaná ako napríklad syndróm dráždivého čreva, alergie, ovariálne cysty, zápalové ochorenie panvy alebo porucha štítnej žľazy. 

Aké sú príznaky endometriózy?

Endometrióza, najmä ak je nediagnostikovaná, vám môže zasahovať do každodenných aktivít z dôvodu neznesiteľnej bolesti, ktorej čelíte.

 

Tu je niekoľko príznakov, na ktoré si treba dávať pozor:

 

Bolesť panvy
Bolestivý pohlavný styk a kŕče
Bolesť pri pohybe alebo močení
Neplodnosť
Ovariálne cysty
Bolesť počas vyšetrenia panvy
Krvavý moč (počas menštruácie)
Hnačka alebo zápcha
Únava
Nevoľnosť 
Nadúvanie 

 

Majte na pamäti, že tieto príznaky sa môžu vyskytnúť aj u ľudí bez endometriózy, ale tí, ktorí ju majú, ich prežívajú intenzívnejšie.

Ak sa na vás vzťahuje niektorý alebo všetky tieto príznaky a viete, že niečo nie je v poriadku, vyhľadajte svojho gynekológa. Počúvanie svojho tela je vždy odpoveďou.

Ako môžete liečiť endometriózu?

Pravda je taká, že na endometriózu neexistuje žiadny skutočný liek, ale existujú spôsoby, ako zmierniť bolesť. Lekári zvyčajne odporúčajú pristupovať k „prirodzenejšiemu“ spôsobu liečby a zvoliť si chirurgický zákrok len ako poslednú možnosť (môže to byť skutočne drahé a nie vždy to správne riešenie).

Pozrite sa na svoju stravu. Jete zdravo? Vašim príznakom môže pomôcť eliminácia potravín vo vašej strave, ktoré spôsobujú zápal, ako sú napríklad mlieko, kofeín, rafinovaný cukor a uhľohydráty. Veľkým „nie“ sú potraviny alebo nápoje s vysokým obsahom estrogénov, napríklad alkohol a sója. Áno, alkohol zvyšuje hladinu estrogénu, čo môže zhoršiť vaše kŕče alebo endometriózu a sójové výrobky môžu narušiť rovnováhu hormónov. Prejdite na protizápalové potraviny, akými sú listová zelenina, zeler, vlašské orechy a mnoho ďalších chutných potravín!

Hormonálna terapia môže byť tiež užitočná pri liečbe endometriózy, pretože reguluje hormóny a môže menštruáciu zľahčiť alebo skrátiť. Aj keď hormonálna liečba nie je trvalá, môže spomaliť rast tkaniva endometria.

Ďalšou liečbou je konzervatívny chirurgický zákrok, ktorým je odstránenie maximálneho množstva tkaniva pri zachovaní maternice a vaječníkov, alebo hysterektómia, ktorá predstavuje odstránenie maternice, krčka maternice a vaječníkov. Ak máte podozrenie na endometriózu, je najlepšie sa o tom všetkom porozprávať so svojím lekárom. Je tiež dôležité pamätať si, že pri všetkých liečebných postupoch sa vaše príznaky môžu vrátiť.

Endometrióza je to vážny stav, ktorý si vyžaduje viac pozornosti, ale je liečiteľný a existuje veľa užitočných spôsobov! 


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Informácie pre vás Služby zákazníkom Kontakty Online platba Sledujte nás

 

✉ info@happyred.sk

☎ +421904803784

 

    

 

 

 

Copyright 2019 - 2024 © HappyRED Zdravá a udržateľná ženská hygiena