NÁVOD NA POUŽÍVANIE MENŠTRUAČNÉHO KALÍŠKA

Pridané: 18.04.2019

Ste nováčikom v používaní menštruačného kalíška? Váhate nad zmenou vložiek alebo tampónov na menštruačný kalíšok?

Ste tu správne! V nižsie uvedenom videu nájdete návod ako správne používať kalíšok počas celej doby menštruácie.

V návode je použitý kalíšok Lunette, jeden z najobľúbenejších a najkvalitnejších na trhu vo všetkých smeroch, čo sa týka materiálu, spôsobu výroby s ohľadom na životné prostredie, pohodlnosť a bezpečnosť.

Nižšie uvádzame aj najčastejšie otázky a odpovede, ktoré nie sú obsahom video návodu ale môžu byť pre vás takisto užitočné.Akú veľkosť menštruačného kalíška mám vybrať?

V našom internetovom obchode máme pre vás k dispozícii viaceré veľkosti menštruačného kalíška. Vytvorili sme pre vás prehľadnú tabuľku všetkých veľkostí kalíškov z ktorých si ľahko vyberiete. Hlavnými kritériami výberu veľkosti kalíška je sila krvácania a skutočnosť, či máte deti. Kalíšky sme vyberali s dôrazom na kvalitu materiálu, pohodlnosť, rôznorodosť veľkostí a tvarov tak, aby si každá žena našla ten najvhodnejší pre svoje potreby.

 

  Lunette Monthlycup Gaiacup
Žiadne deti, veľmi slabé krvácanie alebo veľmi mladí   Model S Model S
Žiadne deti, slabé krvácanie     Model S
Žiadne deti, mierne krvácanie Model1 Model M  
Žiadne deti, silné krvácanie     Model L
Deti, slabé krvácanie Model2   Model L
Deti, mierne krvácanie Model2   Model L
Deti, silné krvácanie   Model L  
Priemer Model 1 = 41 mm
Model 2 = 45 mm
Model S: 37 mm
Model M: 43 mm
Model L: 47 mm

Model S: 36 mm

Model L: 45 mm

Kapacita Model 1: 25 ml
Model 2: 30 ml
Model S: 15 ml
Model M : 25 ml
Model L: 34 ml
Model S: 21 ml
Model L: 30 ml
Dĺžka Model 1: 47 mm /  stopka 25 mm
Model 2: 52 mm / stopka 20 mm
Model S: 45 mm / stopka 10 mm
Model M: 55 mm / stopka 10 mm
Model L: 55 mm / stopka 10 mm
Model S: 55 mm / stopka 10 mm
Model L: 56 mm / stopka 10 mm

Ako sa menštruačné kalíšky líšia od tampónov?

Zatiaľ čo obidva tieto produkty sa vkladajú do vagíny, existujú dva hlavné rozdiely medzi menštruačnými pohárikmi a tampónmi.

Prvá je, že menštruačný kalíšok môže zostať zasunutý až 12 hodín, zatiaľ čo tampón musí byť vymenený každých štyri až osem hodín.

Druhým dôvodom je to, že menštruačný kalíšok je opakovane použiteľný, čo šetrí peniaze a našu planétu.

Ako vložím menštruačný kalíšok?

Krok 1: Dôkladne si umyte ruky a kalíšok. Ak nemáte prístup k vode, odporúčame vám použiť jemný čistiaci prostriedok na menštruačný kalíšok prípadne čistiace obrúsky na menštruačný kalíšok. Po vyčistení skontrolujte, či sú všetky vzduchové otvory na okraji kalíška otvorené.

Krok 2: Nájdite si pohodlnú polohu. Či už stojíte, sedíte alebo v drepe, roztiahnite nohy a pokúste sa relaxovať. Kalíšok zložte plocho a potom ho znovu zložte do tvaru C.

Krok 3: Držte kalíšok v tvare písmena C a jemne ho vsuňte do vagíny. Po vložení sa šálka roztvorí. Čistým prstom skontrolujte, či je dno pohárika okrúhle. Takto viete, či je kalíšok úplne otvorený.

 

Zistili ste, že tvar C pre vás nefunguje? Existujú rôzne druhy skladov, z ktorých si môžete vybrať. Uvádzame tie najobľúbenejšie.

 

 

Môžem trénovať vkladanie menštruačného kalíška, keď nemám menštruáciu?

Áno, môžete! Je to skvelý nápad, môže to byť pre vás trochu pohodlnejšie zoznámiť sa s vkladaním a vyberaním kalíška, keď nekrvácate. Vkladanie môže byť o niečo jednoduchšie, keď máte menštruáciu, pretože vagína má tendenciu byť vlhšia a flexibilnejšia.

Tip: Na vloženie kalíška použite vodu alebo lubrikant na vodnej báze.

Mám problémy s vložením kalíška. Čo môžem urobiť?

Najprv si musíte oddýchnuť. Ak ste napätá, vaginálne svaly budú tiež napäté, čo sťažuje vloženie (a odstránenie). Nájdite si čas a miesto, kde vás nebude nič vyrušovať.

Stále máte problémy? Nebojte sa. Je úplne bežné, že absolvujete niekoľko cyklov, kým sa oboznámite s tým, ako váš nový kalíšok najlepšie funguje s vaším telom. Nevzdávajte sa!

Ako dlho môžem používať menštruačný kalíšok?

Ako často vyprázdňujete kalíšok úplne záleží na vašom krvácaní. Ak viete, že máte silnejšiu menštruáciu, možno budete chcieť začať s vyprázdňovaním kalíška každých pár hodín, kým nezistíte čo môžete očakávať. Ale bez ohľadu na to, aké je vaše krvácanie, nepoužívajte kalíšok dlhšie ako 12 hodín.

Tečie menštruačná krv späť do maternice, keď je kalíšok plný?

Aj keď vaša maternica aktívne pracuje na vytlačení toku krvi počas menštruácie, v ojedinelých prípadoch (napríklad, keď je kalíšok plný alebo počas noci) sa môže menštruačná krv dostať späť do vajíčkovodov a vzniká tak riziko infekcie. Je preto veľmi dôležité kalíšok pravidelne a často vyprázdňovať najmä u žien so silnejšou menštruáciou.

Kalíšok preteká, čo mám robiť?

Pretekanie kalíška môže byť spôsobené nesprávnou veľkosťou ako aj nesprávnym vložením kalíška. Ak kalíšok na začiatku netesní, nevzdávajte sa. Opäť platí, že niekedy môže trvať niekoľko cyklov, kým skutočne zistíte, ako váš nový kalíšok najlepšie funguje s vaším telom. Ale je tu niekoľko vecí, ktoré môžete vyskúšať, keď vám kalíšok preteká.

  • Skontrolujte, či sú všetky vzduchové otvory v hornej časti šálky otvorené. Ak sú dierky blokované krvou alebo výtokom, bude mať váš kalíšok problémy s tesnením.
  • Po vložení sa uistite, že je kalíšok úplne roztvorený. Mierne pootočte kalíškom.
  • Skúste nosiť kalíšok v spodnejšej časti vagíny, aby ste sa uistili, že krčok maternice nezaberá cenný priestor v kalíšku ani úplne neprekrýva otvor kalíška.
  • Skúsili ste iný typ skladu kalíška? Táto malá úprava môže urobiť veľký rozdiel. 
  • Ak stále dochádza k úniku, kontaktujte nás na adrese info@happyred.sk. Radi vám pomôžeme vyriešiť vaše problémy!

Ako môžem vyčistiť svoj kalíšok?

Pred prvým použitím kalíšok vyvarte v hrnci s vodou cca 20 minút. Uistite sa, že je kalíšok úplne ponorený a nedotýka sa spodnej časti hrnca, inak môže prihorieť.

Tip: Umiestnenite kalíšok do drôteného sitka a zabránite tak kontaktu s dnom nádoby.

Pri vyprázdňovaní kalíška ho pred opätovným vložením opláchnite teplou vodou a čistiacim prostriedkom neobsahujúcim vonné látky a bez oleja. Pred a po každej menštruácii vyvarte svoj kalíšok vo vode cca 10 minút.

Ako vyčistím menštruačný kalíšok na verejnom záchode?

Jednoducho majte u seba fľašu s vodou. Skvelou pomôckou sú aj čistiace obrúsky Cupwipes balené jednotlivo, takže sa dajú nenápadne uložiť do zadného vrecka alebo kabelky.

Ako vyberiem menštruačný kalíšok?

Najprv si musíte pamätať dýchať. Najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť, je relaxovať, pretože ak máte svaly napäté, môže byť zložitejšie kalíšok vybrať. Keď ste uvoľnená, môžete použiť svaly na potlačenie kalíška von, ako na potrebu. Pokračujte v tomto postupe, až kým pevne uchopíte spodnú časť kalíška. Akonáhle dobre uchopíte kalíšok, stlačte ukazovákom a palcom spodnú časť kalíška na uvoľnenie tlaku a tesnenia. Potom pokračujte v používaní svalov a pomaly vytiahnite kalíšok. Ak vám to pomôže, môžete kalíšok tiež posunúť zo strany na stranu alebo pomocou kalíška vytvoriť tvar C.

Ďalšia vec, ktorá vám môže pomôcť, je vyskúšať drep alebo si sadnúť na záchodovú misu. Môže to uľahčiť vybratie kalíška, tým že sa vagina viac otvorí a umožní kalíšku zostúpiť nižšie k vaginálnemu otvoru.

V oboch prípadoch si dávajte pozor, aby ste nevyťahovali šálku iba za stopku, môže to spôsobiť rozliatie obsahu a hygienické nepohodlie.

Môžem používať menštruačný kalíšok s vnútromaternicovým telieskom?

Určite môžete! Predtým však navštívte svojho lekára, aby ste sa uistili, že môžete používať menštruačný kalíšok s vaším telieskom.

Som dosť stará na to, aby som mohla používať menštruačný kalíšok?

Veríme, že ak ste dosť stará nato, aby ste začali s menštruáciou, potom ste dosť stará aj nato, aby ste použili menštruačný kalíšok.

Odporúčame vám vybrať si z menších a mäkších veľkostí kalíška, čo uľahčuje vkladanie a vyberanie.

Doprajte si dostatok času a priestoru na zoznámenie s vašim kalíškom, pretože ešte stále spoznávate svoje telo. 

Môže menštruačný kalíšok spôsobiť, že stratím panenstvo?

Vloženie hocičoho do pošvy môže spôsobiť roztrhnutie panenskej blany, vrátane vnútorných menštruačných pomôcok. Ale to nie je jediný dôvod, prečo sa panenská blana naruší. Ďalšími bežnými spôsobmi sú aktivity ako športy alebo pôsobenie hormónov. To však neznamená, že ste stratili svoje panenstvo. Panna je niekto, kto ešte nemal pohlavný styk - a používanie menštruačného kalíška určite nie je to isté ako mať sex. 

Môže používanie kalíška roztiahnuť vagínu?

Nie, ani najmenší kúsok. V skutočnosti, keď máte kalíšok vo vagíne, vaše svaly vaginálneho a panvového dna ho držia na svojom mieste - takým spôsobom trénujete aj tieto svaly pri nosení menštruačného kalíška.

Môžem kalíšok používať aj v noci?

Niektorí výrobcovia povzbudzujú ženy k používaniu kalíškov aj počas spánku, my to však nedoporučujume z dôvodu rizika možného vzniku infekcie.

Ako mám svoj kalíšok uchovať po uplynutí menštruácie?

Všetky menštruačné kalíšky dodávame s malým úložným vreckom. Ak vrecko nemáte, uistite sa, že máte kalíšok na vzdušnom mieste - nie v plastovom vrecku alebo v uzavretom plastovom obale.

Môžem s kalíškom plávať?

ÁNO! S kalíškom môžete plávať, tancovať aj cvičiť.

Ako dlho vydržia menštruačné kalíšky?

Kalíšok môžete používať niekoľko rokov, potom ho musíte vymeniť. 

Sú menštruačné kalíšky vegánske?

Kalíšky, ktoré ponúkame v našom e-shope happyred.sk sú vegánske.

 

Ak sme nezodpovedali niektorú z vašich otázok, kontaktujte nás na info@happyred.sk, radi vám pomôžeme.


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Informácie pre vás Služby zákazníkom Kontakty Online platba Sledujte nás

 

✉ info@happyred.sk

☎ +421904803784

 

    

 

 

 

Copyright 2019 - 2024 © HappyRED Zdravá a udržateľná ženská hygiena