ČO MÔŽE BYŤ PRÍČINOU SILNEJ MENŠTRUÁCIE?

Pridané: 16.11.2019

Existuje veľa dôvodov, prečo môžete mať silnú menštruáciu, od hormonálnej nerovnováhy až po stav ako je napríklad endometrióza. Dobrou správou je, že keď existujú dôvody na nadmerné menštruačné krvácanie, existujú aj možnosti riešenia.

Prečo je menštruácia "silná"?

Zatiaľ čo osobné názory jednotlivcov na silnú menštruáciu sa môžu líšiť, lekárska komunita definuje silnú menštruáciu, ak je dôvod na výmenu vložky, tampónu alebo menštruačného kalíška každú hodinu, niekoľko hodín za sebou.

Medzi ďalšie signály patrí nutnosť výmeny menštruačnej pomôcky počas noci, krvácanie cez oblečenie alebo na posteľné prádlo, výskyt krvných zrazenín väčších ako 2,5 cm alebo menštruácia, ktoré trvá dlhšie ako 7 dní.

 

V podstate, ak vám menštruácia narúša spánok a každodenné činnosti, máte silnú menštruáciu.

 

Väčšina žien stratí počas svojej menštruácie menej ako 16 čajových lyžičiek krvi (80 ml), priemerne okolo 6 až 8 čajových lyžičiek.

 

Silné menštruačné krvácanie je definované ako strata 80 ml krvi alebo viac počas každej menštruácie, menštruácia trvajúca dlhšie ako 7 dní alebo oboje.

 

Silná menštruácia je určite nepríjemná a nepohodlná, ale u približne u 50% ľudí neexistujú žiadne závažné dôvody.

Može existovať nejaký zdravotný dôvod?

Existujú niektoré diagnózy maternice a vaječníkov, ktoré môžu spôsobiť nadmerné krvácanie, takže ak máte obavy, silnú menštruáciu alebo máte aj iné príznaky ako je bolesť počas menštruácie, krvácanie medzi menštruáciami, oplatí sa navštíviť lekára.

Medzi faktory, ktoré môžu ovplyvniť vašu menštruáciu patria:

  • Maternicové myómy. Vyskytujú sa veľmi často počas plodných rokov ženy a sú to nerakovinové výrastky maternice. Môžu sa líšiť veľkosťou a môžete mať jeden alebo viac. Zaujímavé je, že mnohé ženy nemajú žiadne príznaky a nevedia o nich.
  • Hormonálna nerovnováha. Hormonálna nerovnováha môže byť spôsobená množstvom vecí, vrátane syndrómu polycystických ovárií (PCOS) a endometriózy. Príznakov je množstvo, vrátane nespavosti, podráždenosti, prírastku na váhe, nízkeho libida, depresií a únavy. Všetky tieto dôvody môžu prispieť k silnejšej ako normálnej menštruácii.
  • Potrat. Strata plodu pred 20. týždňom sa nazýva potrat. Dôvodom môže byť nielen samotná strata plodu, ale aj stres, ktorý s tým prichádza.
  • Mimomaternicové tehotenstvo. Keď vaječníky uvoľnia vajíčko, ktoré je neskôr oplodnené spermiami vo vajcovodoch, putuje ďalej do maternice. Niekedy (v 1 prípade z 50) vajíčko zostane vo vajcovodoch. Nazýva sa to mimomaternicové tehotenstvo a môže byť príčinou silnej menštruácie.
  • Adenomyóza. Adenomyóza je nenádorové ochorenie maternice, ktoré vzniká následkom presunu normálnej žľazovej výstelky dutiny maternice do vrstvy svaloviny. Napriek tomu, že toto ochorenie nie je nebezpečné, môže spôsobiť bolestivé kŕče a silné krvácanie.
  • Zápalové ochorenie panvy (PID). PID postihuje približne 1 milión žien každý rok. Stáva sa to, keď je krčok maternice vystavený organizmom spôsobujúcim túto chorobu. Najčastejšou príčinou sú sexuálne prenosné infekcie, ale toto ochorenie môžu spôsobiť aj potraty, pôrod a iné panvové operácie.

V závislosti od toho, čo lekár zistí, môže vám predpísať určitý druh antikoncepcie, lieky alebo dokonca odporučiť chirurgický zákrok.

 

 

Zdroj:https://www.lunette.com/blogs/news/why-is-my-period-heavy


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Informácie pre vás Služby zákazníkom Kontakty Online platba Sledujte nás

 

✉ info@happyred.sk

☎ +421904803784

 

    

 

 

 

Copyright 2019 - 2023 © HappyRED Zdravá a udržateľná ženská hygiena