AKO VYBRAŤ DOBRÝ MENŠTRUAČNÝ KALÍŠOK?

Pridané: 19.07.2019

Ak chcete vybrať ten správny menštruačný kalíšok, nemali by ste určite prehliadnuť materiál a zloženie.

AKO SI VYBRAŤ DOBRÝ MENŠTRUAČNÝ KALÍŠOK


Existuje množstvo rozhodnutí, ktoré musíte v žitvote denne urobiť... aj také napohľad malé rozhodnutie akým je výber menštruačného kalíška je veľmi podstatné pre vaše telo. Budete ho totiž nosiť vo vašej vagíne počas vašej menštruácie možno aj 24/7.

Potrebujete kalíšok, ktorý je vhodný pre vaše zdravie, takže sa s ním budete počas vašej menštruácie cítiť čo najlepšie.

Ako spoznáte taký kalíšok?

 

Bez plastov a bez toxínov


Prečo by ste sa mali vyhýbať kalíškom s obsahom plastov? Pretože môžu byť rovnako toxické ako zlý vzťah, pokiaľ ide o vaše zdravie.

Počas výroby komerčných plastov sa do výrobku pridávajú priemyselné chemikálie - niektoré z nich sú škodlivé - aby boli odolnejšie a trvácnejšie. To je dôvod, prečo sú všetky kalíšky, ktoré ponúkame na našom e-shope 100% bez plastov, vyrobené z lekárskeho silikónu (kvalitou podobného napríklad materiálu srdcových chlopní), takže naši zákazníci nemusia prísť do kontaktu s nasledujúcimi škodlivými látkami:

 

Pravda o BPA


BPA je skratka pre bisfenol A. Často sa pridáva do plastov, aby bol odolný voči opotrebeniu.

Vo svete zdravia, BPA môže pôsobiť na vaše hormóny a napodobniť účinok estrogénu. Dokonca aj prirodzené zmeny vo vašich hormónoch môžu dramaticky ovplyvniť spôsob, akým sa cítite (nenávidíme PMS). Ale hormonálna nerovnováha? To je úplne iná úroveň, ktorá môže spôsobiť nevysvetliteľný prírastok alebo úbytok hmotnosti, nespavosť, veľmi suchá koža alebo vyrážky, zmeny krvného tlaku, zmeny srdcovej frekvencie, podráždenosť a úzkosť, nevysvetliteľná a dlhodobá únava, depresie, bolesti hlavy, znížená sexuálna túžba, neplodnosť, citlivosť prsníkov, prehĺbenie hlasu u žien, impotencia..

BPA je tiež spájaný s negatívnym vplyvom na srdce, ako ho objavil David Melzer, výskumník na University of Exeter. Jeho výskumný tím zistil, že vysoké hladiny BPA sú spojené so zvýšeným rizikom srdcových ochorení, cukrovky a zvýšených pečeňových enzýmov (čo poukazuje na poškodenú pečeň).

Strašidelné, čo? A to je len jedna chemikália, ktorá by mohla byť v menštruačných kalíškoch vyrobených z plastu.

 

Dvojička BPA: Ftalát


Ftalát (známy aj ako DEHP) je ďalšia chemikália, ktorá sa pridáva do plastov počas výrobného procesu. Používa sa na zmäkčenie materiálu a možno ho nájsť vo výrobkoch ako sú kozmetika a výrobky intímnej starostlivosti.

Je to takisto známy endokrinný disruptor. Hoci je potrebné vykonať viac testov na potvrdenie nepriaznivých účinkov na zdravie, existujú náznaky, že ftaláty sú toxické, keď sú vystavené ľudskému organizmu, ako uvádza napríklad The Guardian:

„V uplynulých rokoch výskumníci spojili ftaláty s astmou, poruchou pozornosti, s hyperaktivitou, rakovinou prsníka, obezitou a diabetom typu II, nízkym IQ, problémami s neurologickým vývojom, problémami správania, poruchami autistického spektra, zmeneným reprodukčným vývojom a problémami mužskej plodnosti... "

Je tiež európskou smernicou EU 67/548/EHS o klasifikácii a označovaní nebezpečných látok zaradený medzi látky toxické pre reprodukciu.

Je teda jasné, že kalíšok obsahujúci plasty nie je tá správna voľba pre vaše telo. Z čoho má byť teda vyrobený kalíšok vhodný pre vaše zdravie?

 

Vyberte si lekársky silikón 


Lekársky silikón je magický materiál, pokiaľ ide o vhodný menštruačný silikón pre vaše telo. Je hypoalergénny (šetrný k vašej pokožke) a neobsahuje žiadne škodlivé prísady ani chemikálie (neobsahuje BPA a ftaláty).

„Lekárska trieda“ znamená, že silikón bol testovaný a schválený FDA pre biokompatibilitu. Inými slovami, pri vystavení organizmu nevyvoláva toxické reakcie. Ak si nie ste istí, či váš silikónový kalíšok neobsahuje plast, spoznáte to aj podľa vône! Medicínsky silikón je bez zápachu, takže ak váš menštruačný kalíšok má silnú arómu plastu (akým voňajú napríklad nafukovacie hračky), je pravdepodobné, že sa v ňom skrývajú nejaké škodlivé chemikálie.

 

Na trhu nájdete veľa kalíškov vyrobených zo silikónu lekárskej kvality. Ktoré sú teda najlepšie?

Ak to chcete zistiť, musíte sa pozrieť hlbšie na spôsoby,  ako rôzne spoločnosti testujú svoje kalíšky, aby ste našli

to najlepšie pre vás.

Výber kalíška z lekárskeho silikónu je stávka na istotu. Neexistuje však žiadna záruka, že v dôsledku možnej kontaminácie z výrobného procesu nebude obsahovať žiadne chemické zvyšky.

Je to trochu ako spôsob, akým sa spracováva ovos na tom istom zariadení ako pšenica (preto nie sú všetky bezlepkové).

Avšak, niektoré spoločnosti idú do extrémov, aby zabezpečili, že ich menštruačné kalíšky sú 100% bez kontaminácie. Takouto spoločnosťou je napríklad výrobca Lunette, ktorá nedávno testovala Lunette menštruačný kalíšok (ktorý je vyrobený z lekárskeho silikónu a 100% bez plastov) pre chemickú bezpečnosť voči ostatným na trhu. Vedúce chemické výskumné zariadenie v Dánsku zistilo, že je jediný, ktorý prešiel s nulovým chemickým obsahom.

Poučením je preto overiť si, či na konkrétnom menštruačnom kalíšku spoločnosť urobila nejaké ďalšie testovanie, aby sa ubezpečila, že ich kalíšky nie sú toxické. Týmto spôsobom si môžete byť istá, že míňate peniaze na kalíšok, ktorý bude vaše telo milovať.

Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti s menštruačným kalíškom.

 

Zdroj: https://store.lunette.com/blogs/news/how-to-spot-a-good-menstrual-cup?


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Informácie pre vás Služby zákazníkom Kontakty Online platba Sledujte nás

 

✉ info@happyred.sk

☎ +421904803784

 

    

 

 

 

Copyright 2019 - 2024 © HappyRED Zdravá a udržateľná ženská hygiena