AKO SI POMÔCŤ PRI MENŠTRUAČNÝCH KŔČOCH?

Pridané: 20.07.2019

Päť spôsobov, ako si pomôcť pri menštruačných kŕčoch. Odborníci radia, ako zmierniť bolesť, od zázvoru cez jemné cvičenie alebo lieky proti bolesti.

Ak vám menštruácia zasahuje do vášho života, vyhľadajte pomoc


Menštruačné kŕče sa vyskytujú, keď sa svalové steny maternice sťahujú, aby sa uvoľnila jej výstelka. Pocit bolesti je spôsobený kontrakciou krvných ciev v stene maternice, ktorá dočasne zastavuje prívod krvi a tým aj kyslíka do maternice. Menštruácia by nemala pravidelne zasahovať do každodenného života alebo práce. Ak musíte zmeniť spôsob, akým sa obliekate alebo vynecháte prácu a spoločenské aktivity či plánujete svoj život podľa obdobia svojej menštruácie, nie je to normálne. Predpokladá sa, že až 20% žien má silnú, rušivú bolesť počas menštruácie. Gynekológ vám môže navrhnúť užiť kombinovanú perorálnu antikoncepčnú tabletku alebo antikoncepčný implantát, injekciu alebo hormonálnu cievku.

Skúste zázvor

Cezpultové lieky proti bolesti, ako je paracetamol a ibuprofen sú často pre mnohé ženy postačujúce. Štúdia z roku 2012 skúmajúca účinok zázvoru na bolestivé menštruačné kŕče zistila, že má štatisticky významný účinok na zmiernenie intenzity a trvania bolesti. Ženy v študijnej skupine, ktoré užívali zázvor, uviedli menšiu intenzitu bolesti ako pacienti v skupine s placebom, čo naznačuje, že by mal byť účinný, ak sa užíva na začiatku menštruácie alebo tri dni vopred. 

Orgazmus

Hoci nie je veľa dôkazov o tom, že sex a orgazmus pomáhajú zvládať lepšie menštruačné kŕče, je možné cítiť dočasné zmiernenie bolesti, pretože svaly maternice po orgazme relaxujú. Pre ženy nie je nebezpečné, aby počas svojej menštruácie masturbovali alebo mali sex, ak sa pritom cítia dobre. Je však stále potrebné používať antikoncepciu na ochranu pred tehotenstvom a pohlavne prenosnými chorobami, ak máte sex počas menštruácie.

Skúste ľahké cvičenie

Rôzne štúdie ukázali, že ženy, ktoré cvičia, môžu pociťovať počas menštruácie zmiernenie bolesti, ale je dôležité poukázať nato, že tieto ženy cvičili počas celého mesiaca. Ženy by sa však nemali cítiť zle, ak počas svojej menštruácie necvičia, lebo sa nato necítia. Vhodné sú ľahké cviky, ako je plávanie, chôdza alebo jazda na bicykli. Masážne a relaxačné techniky, ako napríklad jóga alebo pilates, môžu tiež pomôcť pri zvládaní bolesti počas menštruácie.

 

Zostaňte hydratovaní a v teple


Dehydratácia môže zhoršiť kŕče, takže ženy by mali piť veľa vody a len striedmo konzumovať alkohol a kofeín. Pri pomoci s hydratáciou môže byť prospešný napríklad bylinný čaj. Teplý kúpeľ, sprcha alebo fľaša s teplou vodou môžu byť tiež nápomocné takisto ako náplaste a krémy na zmiernenie bolesti a prehriatie svalov.

 

Čo pomáha Vám?

 

Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti a rady nižsie v komentároch.Zdroj: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2019/jun/16/five-ways-to-cope-with-menstrual-cramps


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Informácie pre vás Služby zákazníkom Kontakty Online platba Sledujte nás

 

✉ info@happyred.sk

☎ +421904803784

 

    

 

 

 

Copyright 2019 - 2023 © HappyRED Zdravá a udržateľná ženská hygiena