AKO ZLEPŠIŤ VAŠU MENŠTRUÁCIU? ŠTÚDIA: MENŠTRUAČNÝ KALÍŠOK

Pridané: 26.08.2019

Vyskúšajte menštruačný kalíšok, radia vedci. Opakovane použiteľné menštruačné kalíšky sa po vložení rozvinú vo vagíne, aby zachytávali menštruačné krvácanie. Podľa novej analýzy sú rovnako účinné ako hygienické vložky a tampóny a sú lacnejšie. 



                                                                                                                                                                                                

Menštruačné kalíšky, ktoré ženy používajú počas menštruácie, sú podľa prvej komplexnej analýzy výrobkov bezpečné a rovnako účinné ako hygienické vložky a tampóny. Mnohé ženy nikdy nepočuli o menštruačných kalíškoch, niektoré ich môžu poznať iba podľa značiek, ako sú Diva Cups, Lunette alebo Moon Cups. Sú to flexibilné zvonovité kalíšky vyrobené zo silikónu, gumy alebo latexu, ktoré sa vkladajú do vagíny na zachytenie menštruačnej krvi. Kalíšok je potrebné vyprázdniť každých 4 až 12 hodín (podľa intenzity menštruácie) opláchnutím a opätovným vložením.

Vedci zaznamenali iba niekoľko prípadov syndrómu toxického šoku spojených s používaním menštruačných kalíškov na celom svete. K týmto infekciám však mohli prispieť ďalšie faktory a kalíšky sa zdajú byť rovnako bezpečné ako ich alternatívy. Aj keď patent na prvý menštruačný kalíšok bol vydaný takmer pred 100 rokmi, zariadenia neboli verejne akceptované kvôli náboženským a kultúrnym presvedčeniam a tabu ohľadom kontaktu s menštruačnou krvou a pohlavnými orgánmi.


Dnes, keď viacero žien verejne hovorí o menštruačných cykloch, požadujúcich napríklad bezplatné hygienické pomôcky na školách a zrušenie daní z tampónov, si mnohí odborníci v oblasti zdravotníctva myslia, že nadišiel čas pre opakovane použiteľné menštruačné kalíšky ako ekologickú alternatívu k jednorazovým vložkám a tampónom.

Cena je tiež výhodná: Cena menštruačného kalíška, ktorý môžete používať niekedy až 10 rokov, je približne 20-40, hoci sa dá kúpiť aj za menej peňazí. Len jednoročná spotreba jednorazových vložiek alebo tampónov môže stáť medzi €40 až €100.

"Ľudia majú radi nízke náklady, ako aj nízke náklady na životné prostredie," uviedla Dr. Mariana Espinal, rezidentka v pôrodníctve, gynekológii a reprodukčných vedách na Yale University School of Medicine. Keď má žena menštruačný kalíšok, dodala Dr. Espinalová, nikdy nedochádza k nedostatkom hygienických pomôcok.


Pre ženy s nízkym príjmom, ktoré zažívajú tzv. obdobie chudoby a nemôžu si v prípade potreby dovoliť hygienické výrobky, môže byť kalíšok záchranou, uviedli odborníci. "Iba prístup k tomuto opakovane použiteľnému produktu môže vylúčiť niektoré z problémov, ktoré dievčatá zažívajú, keď nemôžu opustiť dom a musia vynechať školu alebo prácu, pretože nemajú hygienické pomôcky," uviedol Dr. Espinal.

 

Nová štúdia, uverejnená v utorok v "The Lancet Public Health", čerpala z údajov 43 štúdií, do ktorých bolo zapojených 3 319 účastníkov z celého sveta. Autori zistili, že kvalita dôkazov je pre všetkých sklamaním, a žiadajú viac a dôslednejší výskum. Zistenia však aj napriek tomu rozptyľujú niekoľko mýtov. Najpozoruhodnejšie je, že menštruačné kalíšky sú rovnako účinné pri prevencii únikov menštruačného krvácania ako vložky a tampóny, a možno účinnejšie, zistili výskumníci.

Boli vykonané štyri štúdie, ktoré porovnávali únik pri rôznych hygienických výrobkoch vrátane kalíškov. Tri štúdie zistili, že úroveň presakovania bola podobná - a jedna zistila, že ženy skutočne zažili menšie presakovanie s menštruačnými kalíškami ako pri vložkách alebo tampónoch.

Napriek tomu, že noví užívatelia čelia najskôr učeniu spôsobu ako správne vkladať kalíšok, 73 percent žien, ktoré ho začali používať uviedlo, že by v tom chcelo pokračovať, podľa výsledkov 13 štúdií. Na začiatku to môže byť zdĺhavejšie. "Nie je to také ľahké ako použiť vložku," uviedla Anna Maria van Eijk, vedúca autorka recenzie a vedúca vedecká pracovníčka na Liverpoolskej škole tropického lekárstva v Británii. Trvá nejaký čas kým sa zoznámite s vašim telom. A myslím si, že je veľmi dôležité, aby ľudia, ktorí chcú používať kalíšok, boli na to pripravení.“

Noví užívatelia sú často šokovaní veľkosťou zariadenia. Menštruačné kalíšky majú kapacitu od 25 do 47ml. Prichádzajú v rôznych veľkostiach, ale všetky sú vysoké približne od 45 do 55mm. Stopka kalíška ma dlźku približne 10mm. "Ľudia nerozumejú svojej anatómii - vidia to a myslia si: "To sa nikdy nezmestí, "uviedla Penelope Phillips-Howard, hlavný autor recenzie, tiež z Liverpoolskej školy tropického lekárstva. „Neuvedomujú si, že je to vlastne veľmi flexibilné. Kalíšok určitým spôsobom zložíte tak, aby ste ho mohli vložiť, a potom sa roztvorí sám vo vagíne.“ Ak je kalíšok vložený nesprávne, bude to nepohodlné a mali by ste ho odstrániť a pokúsiť sa znova vložiť, uviedol Dr. Phillips-Howard. Môže trvať dva až tri mesiace, kým si žena zvykne na kalíšok. (Jeho vlastný výskum zistil, že dospievajúce dievčatá

v Keni uprednostnili menštruačné kalíšky pred vložkami.) "Niektorí ľudia sa neradi dotýkajú svojich tiel. Musíte byť ochotní si nato zvyknúť, aj keď to nie je príliš odlišné od použitia tampónu.“

 

Nová analýza nezistila žiadne zvýšené riziko infekcie spojenej s používaním menštruačných kalíškov. Autori však identifikovali päť prípadov, v ktorých sa u používateľov menštruačných kalíškov vyvinul syndróm toxického šoku, čo je život ohrozujúci stav spôsobený uvoľňovaním toxínov z nadmerného množenia baktérií Staphylococcus aureus. Pretože celkový počet užívateľov menštruačného kalíška nie je známy, autori neboli schopní odhadnúť riziko v porovnaní s inými menštruačnými pomôckami, ako sú tampóny s vysokou absorpciou, ktoré boli kedysi spojené so syndrómom toxického šoku.


Výskumníci nezistili žiadne škodlivé účinky na vaginálnu flóru a žiadne poškodenie tkaniva vo vagíne a na krčku maternice.

Z výskumu vyplynulo niekoľko prípadov, keď mali ženy ťažkosti s vybratím menštruačného kalíška a požiadali o pomoc odborníka. Existujú dva druhy kalíškov, krčka maternice a vagíny; väčšina problémov sa týkala krčkových kalíškov, ktoré sú menšie a ťažšie dostupné.

Ďalšou komplikáciou boli vnútromaternicové antikoncepčné prostriedky. Výskumom zistili 13 prípadov, v ktorých odstránenie menštruačného kalíška spôsobilo uvoľnenie vnútromaternicového kalíška. Štúdia tiež zaznamenala malý počet žien, ktoré hlásili ďalšie zriedkavé komplikácie spojené s kalíškom, ako sú bolesť, poškodenie pošvy, alergické reakcie a ťažkosti s močovými cestami.

 

Aká je vaša osobná skúsenosť s menštruačným kalíškom? Podeľte sa s nami o vaše rady a tipy dole v komentároch.

 

Zdroj: voľný preklad, https://www.nytimes.com/2019/07/16/health/menstrual-cup-periods-women.html?utm_campaign=United%20States&utm_content=96663766&utm_medium=social&utm_source=facebook&hss_channel=fbp-6408058249&fbclid=IwAR1fE_BdGCeckB3cvI0dT9fh67oItQiWy9M4zMvipk7JUIdEuU2GaWR8nPM


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Informácie pre vás Služby zákazníkom Kontakty Online platba Sledujte nás

 

✉ info@happyred.sk

☎ +421904803784

 

    

 

 

 

Copyright 2019 - 2024 © HappyRED Zdravá a udržateľná ženská hygiena