SYNDRÓM TOXICKÉHO ŠOKU A MENŠTRUAČNÉ POMÔCKY?

Pridané: 31.01.2020

Syndróm toxického šoku (TSS) je zriedkavá, ale závažná bakteriálna infekcia, ktorá sa už dlho spája s používaním tampónov. TSS je infekcia, ktorá môže viesť k vážnemu zlyhaniu orgánov spôsobenému konkrétnou baktériou. Ak táto baktéria vstúpi do krvného obehu otvorenou ranou alebo maternicou, vytvára jed, ktorý spôsobuje v tele šok a v najhoršom prípade môže byť pre dotknutú osobu smrteľný.

Táto infekcia sa dostala do povedomia v osemdesiatych rokoch, keď superabsorpčné tampóny a tendencia ľudí nosiť ich príliš dlho spôsobili nárast takýchto prípadov. Odkedy sa tieto výrobky stiahli, menštruačné prípady toxického šoku TSS klesli na približne 1 zo 100 000.

Čo spôsobuje TSS?

Asi u 20% populácie sa tieto napádajúce baktérie vyskytujú na koži alebo v nose. Sama osebe nespôsobuje žiadne väčšie problémy. Ale ak sa dostane do oblasti, kde sa baktérie môžu množiť a uvoľňovať toxíny (napríklad vagína) - a tieto toxíny sa ďalej dostanú do krvného obehu (napr. z tampónu alebo kalíška počas menštruácie) - potom je TSS riziko.

TSS sa môže vyskytnúť iba u nosičov stafylokokových baktérií nazývaných Staphylococcus aureus alebo, menej často, Streptococcus pyogenes.

TSS sa nevzťahuje iba na menštruáciu. K infekciám môže dôjsť aj u mužov alebo žien napríklad ako komplikácia spojená s chirurgickým zákrokom, poraneniami po pôrode alebo dokonca aj infekciou kostí. V skutočnosti 50% prípadov nie je spojených s menštruáciou a 25% prípadov sa vyskytuje u mužov.

 

Medzi príznaky TSS patria: vysoká horúčka, vracanie, hnačka, vyrážky na rukách a nohách, závraty, červené oči a bolesti svalov. Ak zistíte, že máte niektorý alebo viaceré z týchto príznakov, okamžite odstráňte menštruačnú pomôcku a vyhľadajte lekársku pomoc.

Ako môžem znížiť riziko TSS pri používaní tampónov?

Dokonca ani pri používaní organických tampónov sa nedá úplne vyhnúť riziku TSS. Niekoľko jednoduchých vecí však môže výrazne znížiť riziko. Nezabúdajte však, že toto je veľmi zriedkavý stav a môžete ho dostať, iba ak ste nositeľom.

Ak však rady využívate tampóny, používajte počas menštruácie také, ktoré majú čo najnižšiu absorpciu. Tampón vymeňte každých 4-6 hodín (aj keď je vaša menštruácia slabá) a pri vkladaní alebo vyberaní udržujte vaše ruky maximálne čisté.

Ak trpíte vaginálnou infekciou alebo máte infekciu v intímnych partiách blízko nej, nepoužívajte tampóny.

Môžem dostať TSS s menštruačným kalíškom?

Je to možné, ak ste nositeľom, ale veľmi zriedkavo. Je pravdepodobnejšie, že baktérie získate z rúk, keď sa dostanú do kontaktu s vašou vagínou. Aby ste znížili riziko infkecie, vždy si umyte ruky pred a po vložení alebo vybratí kalíška a upravte si nechty tak, aby ste si vo vagíne nespôsobili žiadne odreniny. Prečítajte si viac o tom, ako používať svoj kalíšok a vyberte si kalíšok vyrobený z medicínsky certifikovaného silikónu.

Je tiež dôležité, aby ste menštruačný kalíšok vyprázdňovali a čistili najmenej každých 10-12 hodín. Na začiatku používania časjtejšie, každé 3-4 hodiny, aby ste vedeli odhadnúť potrebný čas výmeny. Kalíšok vyvarte pár minút v horúcej vode pred a po každom cykle.

 

Ak by ste chceli riziko TSS úplne eliminovať, môžete počas menštruácie používať  pomôcky, ktoré sa nevkladajú dovnútra vášho tela, ako sú jednorázové vložky alebo ekologické látkové vložky, prípadne menštruačné nohavičky.


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Informácie pre vás Služby zákazníkom Kontakty Online platba Sledujte nás

 

✉ info@happyred.sk

☎ +421904803784

 

    

 

 

 

Copyright 2019 - 2024 © HappyRED Zdravá a udržateľná ženská hygiena