KVASINKOVÁ INFEKCIA A MENŠTRUÁCIA

Pridané: 27.06.2020

Kandidóza je bežné ochorenie žien, ktoré sa pravdepodobne vyskytne u každej ženy najmenej raz za život. Je spôsobené nadmerným množstvom kvasiniek nazývaných Candida albicans, ktoré sa u nás všetkých vyskytujú prirodzene v črevách. Keď sa pleseň vo vagíne príliš rozšíri, spôsobuje vaginálnu kvasinkovú infekciu.

Príznaky a príčina

Kvasinkové príznaky infekcie sú intenzívne svrbenie a pálenie, rovnako ako silný vaginálny výtok. Vaginálne sliznice môžu vykazovať začervenanie a malé vredy. Bolesť brucha a horúčka nepatria medzi príznaky, ale ak sa vyskytnú, mali by ste sa spojiť s lekárom. Spúšťací faktor spôsobujúci infekciu nie je vždy ľahko rozpoznateľný, ale môžu ho vyvolať napríklad antibiotiká, tehotenstvo, hormonálna antikoncepcia, strava bohatá na sacharidy, fajčenie, cukrovka ako aj rozsiahle používanie nepriedušných vložiek a tampónov. K infekcii môžu prispievať aj umelé vlákna a nepriedušná bielizeň. Kvasinky sa môžu rozšíriť aj z konečníka do vagíny, takže sa po návšteve toalety vždy utierajte spredu dozadu.

 

Keďže príznaky kvasinkovej infekcie sú podobné aj u mnohých iných ochorení, ako sú napríklad sexuálne prenosné infekcie, je potrebné starostlivo vybrať voľnopredajné lieky, najmä ak sa kvasinková infekcia vyskytuje prvý krát. Neváhajte s návštevou lekára, ak Vám infekcia znepríjemňuje život.

Liečba

Na liečenie vaginálnej kvasinkovej infekcie nájdete v lekárňach vaginálne čípky a perorálne tablety na lekársky predpis aj bez lekárskeho predpisu. Pri svrbení v oblasti vulvy môže pomôcť celý rad krémov. 

Pre samoliečbu má zásadný význam osobná hygiena a nízko-kalorická (proti-kvasinková) diéta. Zle priedušné menštruačné vložky, spodné nohavičky a syntetické spodné prádlo podporujú tvorbu a širenie kvasiniek.

Množstvo užitočných rád proti kandidóze z prírodnej medicíny nájdete aj na stránke www.fertility.sk.

Kvasinková infekcia a menštruácia

Kandidóza sa môže objaviť aj počas menštruácie. V takom prípade je nevyhnutné používať čo najpriedušnejšie spodné prádlo a dbať na primeranú hygienu. Umývanie sa odporúča čistou vodou alebo jemným čistiacim prostriedkom s pH nižším ako 7. 

 

Počas infekcie je vhodné vyhnúť sa používaniu menštruačných tampónov a vložiek vyrobených zo syntetických materiálov, s prídavkom parfémov a iných chemických prísad. Ako vhodná menštruačná ochrana sa môžu použiť bavlnené menštruačné vložky, pretože sú priedušné a umožňujú vašej vagíne dýchať. 


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Informácie pre vás Služby zákazníkom Kontakty Online platba Sledujte nás

 

✉ info@happyred.sk

☎ +421904803784

 

    

 

 

 

Copyright 2019 - 2023 © HappyRED Zdravá a udržateľná ženská hygiena